"A XIII-XIV. században élt Peterman bíró Buda város bírája volt. 1302-ben Károly Róbert megostromolta Budát. A város polgárai válaszul Peterman bíró vezetésével és a hozzájuk csatlakozó papokkal kihirdették az egyházi tilalom feloldását és kiátkozták a Károly Róberthez hű főpapokat és a pápát. Az utcát 1954-ben nevezték el Peterman bíróról. A változtatással az utca 1879-1954 közötti nevét állítják vissza, amely a korábban regnáló király nevére, a német Ferdinánd magyar megfelelőjére utal."
Sok értelmes okát nem látom az átkeresztelésnek (a többinek sem, mert az, hogy névtelen utcákat-tereket elneveznek a szívüknek kedves Wass Albertről meg Elvis Presleyről, az rendben, de ki fog Köztársaság tér helyett Második János Pál teret mondani? A címjegyzékben is jól fog mutatni: MSZP Székház, II. János Pál tér...).
Ezt az egyet viszont végképp nem értem, oly kevés embert ismerünk személy szerint a magyar történelemből. Olyat még kevesebbet, aki azt tette, ami a dolga, akkor is, ha ezért szembe kellett szállnia a "nagyokkal", akár még a kor legbefolyásosabb emberével, a pápával is. Nem csodálom, hogy a névbizottság, a Költségvetési Bizottság tagjai (és még sokan mások) után ő is az utcára került - vagy mi -, manapság nehezen viselik a visszapofázást, vagy az önállóságot.
Egyébként elolvasni javaslom az erről szóló könyvet, Kőszegi Imre ifjúsági regényét: Buda pápát átkoz.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.