Eljöve a 300. bejegyzés, hát adjuk megy a módját szép hazánk régi templomával.
Még a tél végén, Szombathelyről hazafelé álltam meg Csempeszkopácson, megnézni a község Szent Mihály arkangyalnak szentelt román templomát. 1250 körül épült a téglalap alakú hajó, hozzá a félköríves szentély, és a homlokzati torony. A déli oldalon nyílik a normann díszű fűrészfogas faragványú kapu.
A kaput oszloppár fogja közre, az oszlopfőkön sárkányok. Felette timpanon Isten Báránya ábrázolásával.
A templom egy kis mesterséges domb tetejére épült, valaha vizesárok vette körül. A belsejében végzett barokkos átalakításokon kívül változatlan a formája a XIII. század óta. 2000 után felújították, kívülről újravakolták, akkor találtak nagyméretű római téglákat a falában, amelyek egy azonosítatlan környékbeli épületből kerültek ide, és egy 2-4. századi síremlék-részletet a padozat alatt.
A külső fal párkányzata a Jáki templommal rokon, valószínű ugyanazon műhely dolgozott mindkettőn. A párkányon a festés élénk színeit visszaadta a restaurálás. A templombelsőben az építés korából maradtak fenn freskórészletek (nem hasonlíthatók a veleméri vagy turnisce/bántornyai Aquila János festette képekkel), majd a XVI. században készült újabb freskódíszítés, majd Dorfmeister Istvánnak egy barokk oltárképe.
A bejutáshoz a templomajtón szerepel a telefonszám és a cím. Én nem próbáltam, mert nyitva volt, szentségimádás zajlott.
Több részletben épült a templom, de így rátekintve megállapítható, eleink nagyon értettek az arányokhoz: kívülről talán még a velemérinél is szebb, kedvesebb ez a templom.
Található még egy Béri-Balogh kastély a XVII. századból.
A község himnusza :))
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.