Tortuga 2.

Írok, ha úgy érzem. Olvasok, mindig.

Friss topikok

  • alaurent: Kösz a figyelmeztetést, javítottam. (2013.03.08. 07:30) Tadamm
  • perenne-2: A várost felvásárolták az oroszok (szó szerint), így a tulajdonosokat hallottad. (2012.11.14. 06:17) Karlovy Vary

Címkék

ajándék (1) arborétum (3) Ausztria (7) Balaton (4) balett (3) Ballada (2) bank (1) barátok (13) Bécs (10) boldogság (1) bor (2) Budapest (27) csak úgy (19) család (38) Csehország (3) csoki (2) divat (1) doki (5) egészség (2) egyestés (1) Egyiptom (2) ékszer (1) élmény (1) emlékek (16) esszék (3) étterem (7) ezjó (19) festészet (4) film (12) foci (1) fotó (5) Füles (1) Gaudi (1) gazdaság (1) gonosz (1) gyász (7) gyerek (3) háború (3) hagyomány (4) hatalom (4) hazánk (33) házasság (7) (3) Hollandia (14) Horvátország (1) ígéret (1) irodalom (3) Itália (10) játék (2) jókívánság (10) kaland (1) Káli-medence (2) kapcsolat (3) kár (2) karácsony (6) karikatúra (1) kert (6) Kiállítás (8) Kirándulás (27) koncert (1) konyha (13) könyv (21) környezet (6) krimi (5) kultúra (41) kutya (1) London (6) macska (1) Málta (7) mesélek (19) munka (14) művészet (12) múzeum (17) Nemzeti Park (1) nők (7) nosztalgia (10) oceanárium (1) oknyomozás (1) oktatás (2) olvasmány (23) opera (14) öregség (1) ötlet (1) ötvenhat (4) Passio (1) Pécs (4) pénz (15) politika (26) régészet (2) repülés (5) rohanás (1) romantika (1) Sajnos (15) scifi (3) Skócia (1) Slamperáj (19) sör (2) sosetanulunk (1) Spanyolország (15) sport (13) szecesszió (4) Szeged (1) szerelem (1) szerencse (1) színház (28) Szlovénia (1) szocreál (1) szökőkút (1) szórakozás (14) tánc (13) tanulás (2) technika (1) Télapó (1) telek (1) templom (10) tengerpart (2) természet (9) történelem (27) tudomány (3) tutifrankó (9) ünnep (21) USA (17) utazás (70) üzlet (3) vágy (3) válás (3) vár (7) városnézés (53) végrendelet (1) vers (26) vígjáték (1) virág (13) víz (6) vulkán (1) wellness (3) zene (58) zoo (2) Címkefelhő

Tadamm

"De az a máglyára vetett Radnóti-kötet nekem azt üzeni: muszáj szólni.

Hát az egyházaknak, különösen a „történelmieknek”? Nem kellene végre komolyan megsértődniük, hogy orrba-szájba zsidózó, cigányozó, buzizó (igen!) szervezetek, emberek magukat „kereszténységükkel” akarják „igazolni”? Nem kellene minden korábbinál határozottabban visszautasítani, hogy a legaljasabb törekvéseket próbálják a keresztény hittel „szentesíteni”? Nem kellene a híveknek elmondani, milyen sátáni bűnökről van szó? Nem kellene a társadalomnak megüzenni: nem hagyják szó nélkül, ha gyilkos indulatok fertőzöttjei keresztényinek mondják a barbár aljasságot?"

2012.05.28. 20:23 alaurent

Delft 2.

A terasz egyik sarkaA felső két ablak a hálószobánk, alatta a nappali.Másnap reggel - miután este örömmel üdvözöltük az otthonival megegyező mintájú IKEÁ-s ágyneműt, és tíz órát töltöttünk benne -, arra ébredtünk, hogy a szállásadónk halkan benyit odalent, és a nappali asztalára teszi a tálcát. A hálószobából nyílt egy kis terasz, körbefogva tetőkkel, udvarokkal, parányiságához képest kényelmesen elfért rajta az asztal, két szék és a nyugágy, kitelepültünk hát, és ott költöttük el a reggelit. Kellemesen járt fent a levegő, a nap még nem volt elég magasan, így elviselhető volt, annak ellenére, hogy már jócskán húsz fok felett volt a hőmérséklet. Tíz óra előtt indultunk el, először a Vermeer-központ, majd a két Kerk volt a célpont.

A tájékoztató tábla Vermeer egykori háza helyénA Molenpoort felé kerültünk, ahol valaha Vermeer (pontosabban az anyósa) háza állt, amelyben a feleségével és a gyerekeivel élt, és itt festette valamennyi képét. A házat, amikor a katolikusoknak ismét engedélyezték a templomok építését, elbontották, helyén ma templom áll. A házra tábla emlékeztet.

utcaképA központ a Piactér túloldalán, a Szent Lukács céh egykori székházában kapott helyet (lásd kerékpáros kirakat az előző delfti posztban). A Céht 1611-ben alapították, és nyolc szakma művelőit fogta össze: fajanszkészítők, nyomdászok, könyvkötők, üvegfúvók, hímzők, műkereskedők, szobrászok és a festők tartoztak ide. A festők is, mint kézművesek, miközben más városokban már művészeknek tartották magukat, és önálló kollégiumot alapítottak maguknak. Homlokzat, útközbenA céhhez tartozás előjogokkal járt, egyfajta biztosítást is jelentett, és védelmet a városon kívülről erre járó szakmunkások ellen, akik nem árulhatták termékeiket a városban. Ebbe a céhbe jegyezték be Vermeert 1653-ban, dupla összegért, mintha delftinek számított volna: ebből következtetnek arra művészettörténészek, hogy városon kívül (Hollandiában? Itáliában?) inaskodott, bár erről semmi írásos nyom nem maradt fenn.

Delft, kék, Vermeer (brrr)A központ pénztáránál egy kedves, idős hölgy fogadott minket, lelkesen ecsetelte, mit fogunk bent látni, majd érdeklődött, honnan jöttünk, mit keresünk. Felhívta a figyelmünket, hogy eredeti képet itt nem látunk, mert azok a világ nagy múzeumaiban találhatóak, és vagyonokba kerül az őrzésük, de erre nem is számítottunk.

A kiállítás a technikai vonatkozásokkal foglalkozott, milyen anyagokkal dolgozott, honnan szerezte be, A kiállítás részletehogyan dolgozta fel az ásványokat, és az adott szín a képei mely részein  található. A következő teremben pedig arról esett szó, milyen szimbólumokat használt, honnan vette, mit fejezhet ki.Kert a belvárosban Itt egy idézet, ami a kiállításon is szerepelt, kiemelve a képből az említett részeket. Mint az éppen olvasott könyvből megtudtam, a kor festői gyakran használtak jelképkönyvet (Cesare Ripa: Iconologia, 1593. Róma, majd 1644. Amszterdam), amelyben fel voltak sorolva tárgyak, helyzetek, elvont fogalmak a mögöttes jelentésükkel együtt - meggyőzően bizonyítható, hogy Vermeer is ismerhette és használta ezt a gyűjteményt, illetve az ebben szereplő jelképeket a képein. Így, szerencsés véletlenként, a kiállítás, és az idézett könyv jól kiegészítették egymást, és erősítették egymás mondanivalóját. Még egy érdekes rész, a perspektíváról.

A Nieuwe Kerk fantasztikusan nyulánk tornyaDelfti kék lámpaoszlopokMentünk volna a templomokba, de azok vasárnap nem látogathatók, a Nieuwe Kerk hétfőn igen, az Oude Kerk csak délután kettőtől akkor is, így ez utóbbi kimarad. Engem az Újtemplom érdekelt igazán, elsősorban a főoltár hagyományos helyén álló síremlék miatt. Tettünk egy kört a Prinsenhof, Orániai Vilmos régi kolostorból átalakított lakhelye felé, de ezt is csak kívülről lehetett megcsodálni az ünnep miatt (a neten ebből semmit nem lehetett megtudni előre). A palota ma múzeum, és a herceg ellen a spanyol II. Fülöp vérdíjáért elkövetett - sikeres - merénylet helyén a golyónyomok is láthatók, persze nem ez lett volna a fő attrakció. Láttuk a közeli téren a lámpaoszlopokat, porcelánból, több éve sértetlenül. Istenem, hol élünk.

A városkapu az 1600-as évekbőlÍgy maradt a séta a történelmi városmag körül, az egykori falak mentén, fel az Oosteinde-csatorna torkolatánál álló városkapuhoz és felnyitható hídhoz.  Az elfordult útpálya, sorompóvalMiután mindkettőt megcsodáltuk, és pihentünk egy keveset a csatorna partján, figyelve a vízen zajló forgalmat, kajakokat, kenukat, motorcsónakokat. Amikor elindultunk a Delfte Vlieten lévő kétsávos híd felé, egy nagyobb hajó közelített. A híd végén a sorompók csengetni kezdtek, először nem tudtuk, mi ez, majd gyorsan leszaladtunk a hídról, és a partról néztük, ahogy a hatalmas hídszerkezet a felénk eső parti tengely körül elfordul, és a parthoz simul. A hajók előtt megnyílt az út, lassan átúsztak, és a híd visszaforgott a helyére. Az utat mindkét parton sorompók zárják le, közlekedési lámpával, a járművek, kerékpárok és autók egyaránt türelmesen várták a szabad utat. Ők Egy emelős híd, sorállássaltapasztalatból tudhatják, hogy ez a nyitás nem tart sokáig.

Nagyszerű, és egyszerű technika ez az elforduló híd, de nekem az emelős szerkezetű, amilyeneket fából régi németalföldi olajfestményeken is lehet látni, jobban lenyűgöznek.

Innen a Botanikuskertbe mentünk, ahol eltöltöttünk vagy két órát, láttunk kakaócserjét meg mindenféle trópusi növényeket. A nagy melegben elpilledtünk, hazasétáltunk, majd egy fél óra pihenő után átindultunk Hágába.

Hangulatos csatornapart esteEste még, visszatérve a városba, sétáltunk egyet, vacsora, esti fények, hangulat. Meg ilyenek. Szép város Delft.

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://laur.blog.hu/api/trackback/id/tr685859235

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása