Az arborétumot a Bakony fáinak és cserjéinek megmutatására, és védelmére hozták létre. Kezdetei az 1700-as évek végére nyúlnak vissza, amikor az addigi felparcellázott területen a ciszterci szerzetesek angolparkot kezdtek kialakítani, a területen átfolyó Cuha-patak szabályozásával, kis tó létrehozásával, és rengeteg tereprendezéssel. A parkot övező kerítés egy része is ebből a korból való.
A patakon (ez az a Cuha, amelyik ezen a nyáron elmosta az M1-es sztrádát... és az, amelyiknek olyan festői részei vannak Csesznek környékén, a Bakony egyik legszebb kirándulóhelyén) több hidat építettek, sétautakat és tisztásokat alakítottak ki. A Bakony jellegzetes, vagy ritka növényeit gyűjtötték össze, jegenyefenyők, juharfák, sokféle cserje látható, középen pedig az egzotikumok, mammutfenyő például.
A kialakításánál és jellegénél fogva nem tartozik a látványos arborétumok közé, különösen igaz ez a nyár végén, amikor virágot, vagy virágzó fát, bokrot nem lehet már találni. A bejáratnál van néhány kisebb ágyás, amelyekben többféle virágos növénnyel is találkozhatunk, ezek azonban beljebb már nem fordulnak elő. Keleti kontyvirág termésével találkoztunk a nedvesebb, sötétebb részeken, és egy-két mályvabokorral a tisztásokon.
A kertben kellemes sétát lehet tenni, a filagória szépen faragott, romantikus darab, sajnálhatjuk, hogy mostanában már nem rendeznek benne előadásokat, igazán szívesen hallgatna az ember valami kellemes zenét - akár konzervet is, halkan, hogy a környező tisztások csendjét ne verje fel.
A kertet a viharok nagyon megtépázták, a kidőlt fák zöme már felaprítva, rakásra hordva várja a sorsát, néhány méretes gyökérzetű kifordult fatönk még a helyén emlékeztet a szélre, a gyökerek közül lassan pereg ki a föld.
A hátsó bejáratnál növényvásár, amikor mi voltunk, az arborétumnak megfelelő fák, bokrok, fenyők, és pár kaktuszféle jelentette a választékot.
Az arborétum megér egy sétát, ha az ember a közelben jár. Amikor mi voltunk, a viharok miatt meg volt tépázva, nem mutatta a szebbik arcát, gondolom, majd ősszel, amikor a lombok elkezdenek színesedni, és a tavasszal érdemesebb lesz meglátogatni. Addigra a helyreállítás is előrehalad.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.