Tortuga 2.

Írok, ha úgy érzem. Olvasok, mindig.

Friss topikok

  • alaurent: Kösz a figyelmeztetést, javítottam. (2013.03.08. 07:30) Tadamm
  • perenne-2: A várost felvásárolták az oroszok (szó szerint), így a tulajdonosokat hallottad. (2012.11.14. 06:17) Karlovy Vary

Címkék

ajándék (1) arborétum (3) Ausztria (7) Balaton (4) balett (3) Ballada (2) bank (1) barátok (13) Bécs (10) boldogság (1) bor (2) Budapest (27) csak úgy (19) család (38) Csehország (3) csoki (2) divat (1) doki (5) egészség (2) egyestés (1) Egyiptom (2) ékszer (1) élmény (1) emlékek (16) esszék (3) étterem (7) ezjó (19) festészet (4) film (12) foci (1) fotó (5) Füles (1) Gaudi (1) gazdaság (1) gonosz (1) gyász (7) gyerek (3) háború (3) hagyomány (4) hatalom (4) hazánk (33) házasság (7) (3) Hollandia (14) Horvátország (1) ígéret (1) irodalom (3) Itália (10) játék (2) jókívánság (10) kaland (1) Káli-medence (2) kapcsolat (3) kár (2) karácsony (6) karikatúra (1) kert (6) Kiállítás (8) Kirándulás (27) koncert (1) konyha (13) könyv (21) környezet (6) krimi (5) kultúra (41) kutya (1) London (6) macska (1) Málta (7) mesélek (19) munka (14) művészet (12) múzeum (17) Nemzeti Park (1) nők (7) nosztalgia (10) oceanárium (1) oknyomozás (1) oktatás (2) olvasmány (23) opera (14) öregség (1) ötlet (1) ötvenhat (4) Passio (1) Pécs (4) pénz (15) politika (26) régészet (2) repülés (5) rohanás (1) romantika (1) Sajnos (15) scifi (3) Skócia (1) Slamperáj (19) sör (2) sosetanulunk (1) Spanyolország (15) sport (13) szecesszió (4) Szeged (1) szerelem (1) szerencse (1) színház (28) Szlovénia (1) szocreál (1) szökőkút (1) szórakozás (14) tánc (13) tanulás (2) technika (1) Télapó (1) telek (1) templom (10) tengerpart (2) természet (9) történelem (27) tudomány (3) tutifrankó (9) ünnep (21) USA (17) utazás (70) üzlet (3) vágy (3) válás (3) vár (7) városnézés (53) végrendelet (1) vers (26) vígjáték (1) virág (13) víz (6) vulkán (1) wellness (3) zene (58) zoo (2) Címkefelhő

Tadamm

"De az a máglyára vetett Radnóti-kötet nekem azt üzeni: muszáj szólni.

Hát az egyházaknak, különösen a „történelmieknek”? Nem kellene végre komolyan megsértődniük, hogy orrba-szájba zsidózó, cigányozó, buzizó (igen!) szervezetek, emberek magukat „kereszténységükkel” akarják „igazolni”? Nem kellene minden korábbinál határozottabban visszautasítani, hogy a legaljasabb törekvéseket próbálják a keresztény hittel „szentesíteni”? Nem kellene a híveknek elmondani, milyen sátáni bűnökről van szó? Nem kellene a társadalomnak megüzenni: nem hagyják szó nélkül, ha gyilkos indulatok fertőzöttjei keresztényinek mondják a barbár aljasságot?"

2012.12.29. 23:50 alaurent

Bécs '28

20121228 Wien000Reggel jött a szállásadó a pénzért, majd elsétáltunk az utca végébe a CafeBackerei Linsbichlerhez, ahol, amint azt már előző este kifigyeltük, egy jó kávéval, és reggeli süteményekkel vártak bennünket. Az utunk a testi feltankolás után a Belvedere-palotába vezetett. Itt írták alá az emeleti díszteremben 1955-ben a szovjet csapatok kivonulásáról az egyezményt, ezt a padlón egy márványtábla jelzi.

Mi viszont most a Klimt és a Schindler-kiállítás miatt jöttünk. A Klimt-év volt az apropója az utazásnak is, év közben mindenfele kiállítások voltak, mostanra már csak ez az egy maradt nyitva, amelyik egyben a legnagyobbnak, legátfogóbbnak tekinthető. A Belvedere magas termeiben  a képek felett egy-egy korabeli kritikusi-elemzői mondat emelte ki az adott terem tematikáját, közöttük pedig részletesebb életrajzi-történeti ismertetést lehetett olvasni német és angol nyelven. Végigment az akadémiai éveken, a "Kivonuláson", majd jöttek a szerelem mindent legyőző hatalmát jelképező főművek, önálló teremben, A Csók és a Beethoven-fríz utolsó elem, az ölelés egymással szemben, fekete falon besüllyesztve, úgy, hogy csak a kép volt megvilágítva az egész felületen, nagyon profi módon kiemelve a színeit és a legkisebb ecsetvonásokat egyaránt. Az oldalfalon középen pedig ott a Judith és a Salome. Volt még terem a portréinak, a családi kapcsolatainak, a partnereinek, és végül az élete végén festett, a szimbolizmusba hajló képeinek. Bármennyit nézem, nem tudom megfejteni, mit szeretek annyira Klimtben (és a többi szecessziósban), talán a légiességet, a kiszámíthatatlanságot, a festményei érzelmességét, de mindig elbűvölnek, elsősorban az arany korszakának képei. Közelről hihetetlenül aprólékosak, minden kis vonal, csiga, forma önálló életet él, távolabbról az egész együvé olvad, és csak a nagy alakok, az arcok, szemek élnek. A tájképei az impresszionistákhoz állnak közel, ami szintén nem áll messze az ízlésemtől. A nagy kortársak, Kokoschka, Schiele, Koloman képei minden témánál megjelentek, megmutatva a különbséget a stílus és ember, személyiség és látásmód között.

A Schindler nem volt túl nagy, talán két terem, abban is vegyesen más képekkel. Ami volt, az sok képen emlékeztet a németalföldi festőkre, ezek egyszerűek, letisztult ábrázolásmóddal festett képek, mások pedig a természet egy adott pillanatának, az éppen uralkodó fényeknek, az elmúló pillanatnak a megjelenítései, amelyek olyannyira realisták, annyira fényképszerűek, és mégis van bennük valami szellem.

20121228 Wien020Odakint közben vígasztalanul szakadt, sőt erős szél tépázta az esernyőket. Lesétáltunk a Belvedere kertjén keresztül, ki a Karlsplatz felé. Megcsodáltuk a szovjet hősi emlékművet, semmi nyoma annak, hogy ki akarnák utálni innen, a történelemmel való megbékélés emlékműve is a számomra. A Karlsplatzon beültünk a régi szecessziós metró-állomásépületben működő presszóba egy Jagertee és egy Glühwein erejéig. A kávézó így télen csak az aluljárószinten, a hatvanas évek stílusában berendezett térben működik, de a kiszolgálás és az italok jók voltak. Az emeletre fel lehetett menni, az nyaranta lehet nyitva kifelé is, most csak meg lehetett csodálni a mennyezet-díszeket, az építészeti kialakítását. 20121228 Wien038Innen a belváros felé vettük az irányt, már nem esett szerencsére, én Willendorfi Vénuszt  akartam nézni, a Naturhistorisches Museumban. Ez a Mária-Teresien-Platzon van, szemben a Művészettörténeti Múzeummal. Hatalmas kőzet- meteorit- és őstörténeti kiállítása van, mi ezeket jártuk végig, amíg elérkeztünk a Vénuszig. Addig viszont ezernyi gyönyörű kőzetet, gyémántot,  ásványokat láttunk a vitrinekben, érdekesség, hogy nagyon sok látható magyar származás-megjelenítéssel, az adott bányaváros vagy lelőhely neve osztrákul van kiírva (pl. Kremnitz = Körmöcbánya), vagy a magyar nevén, pl. Igló. Az erdélyi származást Siebenbürgen jelöli, ott is a szász városnevekkel. Ezek szerint az ásványok java része még a Monarchia idejében került a múzeum birtokába...

20121228 Wien070A Vénusz előtt még láthattunk sok ősmaradványt, dinoszaurusz-rekonstrukciót és maketteket, majd következett a világ legrégibb emberalak-szobra 37ezer évvel ezelőttről, és a Willendorfi Vénusz személyesen, egy teremben a Hallsatti kultúra bemutatásával, amiről nekünk közvetlen élményeink vannak a nyári kirándulásról.

20121228 Wien086Még egy programpont volt hátra a mai napból: a vacsora. A Figlmüllert javasolta egy ismerősünk, mint ahol a világ legnagyobb és egyben legjobb bécsiszeletét adják, a neten próbáltunk bejelentkezni és asztalt foglalni, de ezüstvasárnaptól 20121228 Wien108január hatodikáig fullra le van foglalva mindkét éttermük. Azért a honlapon ott a bíztatás, hogy főidőn kívül próbáljuk meg személyesen, a személyzet mindet megtesz, hogy ne menjünk el csalódottan. Így egyben a személyzet tesztelésére is vállalkoztunk, amikor fél négy felé arra vettük az irányt. Kis kanyarral jutottunk el oda, mert a szálláson kapott térképhez képest változtak a belvárosi buszok útvonalai, így a 2A kivitt a körúton kívülra, egy váratlan fordulóval, ezért új kísérlet után metrótól gyalogoltunk be a vendéglőhöz.

20121228 Wien122Messziről láttuk, hogy áll a sor előtte, egy osztrák nő el is rángatta a férjét, hogy ez esélytelen - ehhez képest tíz perc múlva asztalunk volt. Örömet okoztunk a pincérnek a rendelésünk egyszerűségével: két Schnitzel, krumplisaláta, bor, mindezt étlap nélkül. Nem úgy, mint a mellettünk leülő amerikai pár nőtagja, őrületbe kergette a személyzetet a kérdéseivel, kalóriákról, csirke elkészítési módokról, bubimentes ásványvizet rendelve végül a kajája mellé - minden más ital túl hízlaló volt szegénynek, mondta a pincérnek. Együtt sajnáltuk, de nem sokáig, mert már hozták is a kaját - a tányér 26 cm-es volt, a hús kb. harminc, látványosan nagy ezzel a kis vizuális rásegítéssel. Négyféle hőmérsékletű olajban sütik egymás után, maximum fél percig, aranybarnára sütve a vékony panírt, és kellemesen szaftosan hagyva az egyenletesen fél centis húst benne. Valóban nagyon ízletes volt, az otthoni Bécsi Szelet vendéglőkét egy hajszállal megfejelve: a hús egyenletes minőségével.

Pazar vacsora volt, ötre kívül is voltunk, akkor kezdték lezárni a vendéglőt a foglalásokhoz. Hazasétáltunk-villamosoztunk, és este G elvert társasjátékban, majd visszavágtam. Mindezt úgy, hogy mindkettőnk lába fel volt polcolva, amennyire lehetett...

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://laur.blog.hu/api/trackback/id/tr974985347

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása